
Column Wim Boers: historie van de boerderij “de Heetperik”
ColumnIn vroegere jaren waren er veel meer boerderijen, die door de oprukkende stad zijn verdwenen.
Andere boerderijen of huizen zijn in de nieuwe wijken blijven staan. Op de Wesselerbrink zie je de boerderij de Wesseler, nu zit er in de oude boerderij een restaurant, met daarnaast de stadsboerderij met de dieren en een mooie groentetuin. Aan de rand van de Helmerhoek naast Mediant, staat nog een boerderij, die nu dienst doet als kwekerij, het Helmgras genaamd en in december halen velen er weer een mooie kerstboom. In de wijk Helmerhoek staat aan de Berninkholthoek nog een verbouwde boerderij en ook aan de Reygershöftehoek, daar waar vroeger het huis van de familie ter Steege was, aan de toen Meierweg 20, daarin huisvest nu het Thomashuis, net als bij erve ‘t Leppink nog een deel van de oude boerderij is blijven bestaan.
Naast de Bijenhoek, een tuin in de Helmerhoek die door vrijwilligers wordt onderhouden, staat nog een prachtige boerderij, daar liep vroeger de Boswinkelbeekweg. Als je door de stad fietst kom je tussen de huizen nog vaak oude boerderijen tegen, waar we eigenlijk niks of weinig van weten. En zo was er op het Stadsveld ooit de Heetperikweg, aan deze weg, op nummer 55, stond de boerderij de Heetperik, gebouwd in 1844. Dat was ongeveer daar, waar nu de AH is gevestigd, (vroeger stond daar de Apostel Thomaskerk), maar dan een aantal meters erachter, richting de Thomas de Keyzerstraat. De familie ter Hofte, die daar woonde, vertrok in 1955 naar de Geesink’s Broak aan de Rondemaatweg, daar waar nu dus het Helmgras is. Nadat de familie vertrok, is de boerderij in datzelfde jaar afgebroken.
De hierbij geplaatste foto ontving ik van de nabestaanden, de boerderij “de Heetperik”.
Wim Boers
Wim Boers is een geboren en getogen Enschedeër, die graag zijn liefde voor tuinieren en historie met ons deelt. Hij schrijft voor Huis aan Huis Enschede deze tweewekelijkse column.














