Afbeelding
De mening van Enschede

Grenscontroles? Een goede zaak?

Column

Ook nieuwsgierig naar hoe Enschede denkt over bepaalde zaken? André le Loux en Evert den Boef ook! Zij dagen u uit om over onderwerpen na te denken en uw mening te geven. De reacties worden in de volgende Huis aan Huis Enschede gedeeld. Stuur uw reactie van maximaal 200 woorden (onder vermelding van naam) naar demeningvanenschede@dwfmedia.nl voor dinsdag. De redactie behoudt zich het recht voor om reacties niet te publiceren.

Op 16 september is Duitsland begonnen met het herinvoeren van grenscontroles aan alle grenzen. Voorheen werden er ook al grenscontroles gehouden aan de Oost en Zuidgrens van Duitsland. Deze maatregel is genomen om de stijgende illegale migratie en mensensmokkel tegen te gaan en zijn gericht op het beter beheersen van de instroom van migranten die via andere EU-landen naar Duitsland reizen. Het is ook om aanslagen van extremisten te voorkomen.  

De aanslag in Solingen waar een 26-jarige Syriër met een mes drie mensen dood stak tijdens een stadsfeest en acht anderen gewond raakten gaf de doorslag om de controles uit te breiden naar alle landen. Dus ook aan de grens van Enschede met Duitsland en natuurlijk zijn de meningen daarover verdeeld. Sommigen vinden het hinderlijk en anderen geeft het een gevoel van veiligheid. 

De grenscontroles halen geregeld het landelijke nieuws als er aan de grens bij de Lutte files staan, met als gevolg sluiproutes naar de kleine grensovergangen waardoor er voor aanwonenden verkeersoverlast ontstaat. Het is in ieder geval noodzaak dat je als je de grens overgaat de juiste documenten bij je hebt, zoals een paspoort of een identiteitskaart.

De controles zijn er niet continu, maar worden uitgevoerd als steekproeven op strategische locaties. De controles worden opgevoerd in periodes van verhoogde migratie, terroristische dreigingen of andere bijzondere omstandigheden, dus voorlopig zijn we nog niet af van de files en de vertragingen. Ook in Nederland is er sprake van verhoogde grenscontroles!

Vraag is echter of het daadwerkelijk een bijdrage levert aan de gestelde doelen. Deskundigen verschillen daarover van mening, met in het achterhoofd dat het toch eigenlijk een politieke beslissing is geweest van de Duitse regering om rechts de wind uit de zeilen te halen. Maar het geeft wel hinder, vooral voor inwoners van de grensgebieden die regelmatig de grens moeten oversteken voor hun werk, studie, boodschappen en recreëren. In grensregio Dinxperlo, waar de grens door het dorp loopt en inwoners veel samenwerken en leven, veroorzaakt het besluit veel onrust.

Ook voor ondernemers die zaken doen in Duitsland en Nederland zorgen die extra controles voor vertragingen en administratieve rompslomp. En wat te denken voor de transportbedrijven die goederen over de grens transporteren, zij hebben te maken met hogere brandstofkosten en extra logistieke kosten.

Al jaren zijn we gewend aan het in vrijheid kunnen oversteken van de grens, want beide landen vallen binnen de Schengenzone en dus kunnen de controles gezien worden als een inperking van het vrije verkeer. 

Voordelen van grenscontroles zijn er ook natuurlijk, het verhoogt het gevoel van veiligheid in het grensgebied en kan helpen bij het opsporen van illegale activiteiten, zoals mensensmokkel, drugsvervoer of andere vormen van criminaliteit. Meer grenscontroles kunnen ook zorgen voor extra banen in de grensbewaking en de logistieke ondersteuning in de regio, wat een economische stimulans kan zijn voor de lokale economie. 

De vraag die opkomt, wat gaan andere landen doen, ook grenscontroles invoeren? En helpen de maatregelen of vinden criminelen wel weer een uitweg om niet gepakt te worden? Heeft u in uw persoonlijke situatie last van grenscontroles? Wat vindt u er van, bent u voor of tegen? We zijn zeer benieuwd naar de ervaringen en meningen van u als inwoner van Enschede en omstreken.

Reacties Boeren in Enschede

Ja, er is toekomst voor Enschedese boeren, maar intensieve veeteelt heeft geen toekomst. Maak onderscheid tussen boeren in het algemeen en intensieve veehouders (varkens en runderen). Het gros van de stikstof komt van intensieve veeteelt. Wegverkeer en luchtvaart zijn veel kleinere uitstoters. Dus boeren kan, maar niet op de manier dat je uit Brazilië soja importeert, hier aan je vee voert en het vlees en de zuivel weer exporteert… tot de schijt ons doodt?

Nederlandse veeteelt gebruikt ongeveer drie keer zoveel grond in het buitenland voor de verbouw van veevoer. Per saldo is veeteelt daarom slecht voor de voedselvoorziening. Het telen van eetbare gewassen is veel efficiënter dan het telen van veevoer dat door vee inefficiënt omgezet wordt in zuivel en vlees. Die producten zijn ook nog eens onbetaalbaar voor het gros van de wereldbevolking. Ook voor de Nederlandse voedselvoorziening kunnen we vee minderen, want we exporteren veel van de productie.

Het aantal boeren hoeft niet te dalen, maar de intensieve veeteelt moet stoppen. We zien graag boerenlandschap dat past bij de natuur, maar niet de industriële stallen met honderden runderen of duizenden varkens en de eenzijdige maïsteelt.
Erik Mulder

Ik denk van wel als je voor biologisch kiest.
René van der Veen

Er blijven wel boeren maar het wordt minder, omdat er te veel regels zijn waar ze zich aan moeten houden en de jongeren willen het niet meer want het is hard werken en weinig vrije tijd! Respect voor hen die er mee doorgaan!
Ans Heemskerk

Ben er bang voor en vind het verschrikkelijk.
Jan Hein Groot

Wie kan zich Nederland voorstellen zonder de agrariërs. Met het huidige politieke beleid dat er wordt gevoerd ben ik bang dat onze verre nazaten het woord boer of agrariër niet meer kennen. Waar velen in het westen nog steeds denken, dat de melk uit de fabriek komt in plaats van de koe komt het verdwijnen van de agrarische sector bekend over. Laten wij eerlijk en duidelijk zijn, ons land kan niet zonder de boeren. Het politieke klimaat in ons land is mislukt. Men luistert teveel naar de klimaat-maffia en vooral de partijen die tegen het gebruik van vlees zijn, hollen ons land uit. Jammer dat zo’n edel beroep als agrariër door onze overheid en bla bla groeperingen naar de knoppen wordt geholpen.
Klaas Dragtstra

Dat hoop ik toch wel.
Sientje Meester

Als onze regering steeds weer verder gaat met de huidige kromme regelgeving haalt geen enkele jonge boer het nog in zijn hoofd om boer te blijven. Loetje & denBoef zouden het boertje pesten noemen, het is de laatste jaren boeren pesten. We gaan ongeveer 80 jaar terug in de tijd, wat waren de stadse mensen blij als ze bij de boeren rondom de stad melk, eieren, vlees en verse groente konden halen. Veel vriendschappen tussen stedelingen en plattelanders zijn destijds ontstaan. Jaren van opbouw en meer welvaart dienden zich aan en de boeren gingen mee, met steeds meer en groter. De export in agrarische producten deed het geweldig. Uitbreiding werd zelfs met de nodige subsidies door onze regering gestimuleerd. Van te veel stikstofuitstoot en mestoverschotten had nog niemand gehoord.
En nu? We meten met verschillende maten en we willen vooral mooie natuur. Maar van de natuur kunnen wij met onze groeiende bevolking helaas niet eten. We moeten niet willen dat er nog meer boeren verdwijnen en meer Westerlingen onze boerderijen bezetten omdat het hier zo rustig en mooi is. Wees zuinig op onze Enschedese boeren!
Alie vander Veer

Nagekomen reacties Geweld tegen vrouwen

De helft van de vrouwen in Nederland maakte ooit in haar leven geweld mee. Bijna alle daders zijn mannen. Dat is een ernstige schending van vrouwenrechten en beperking op hun leven vrij van geweld. Vrouwen ervaren het geweld op verschillende manieren. Seksueel geweld, fysiek geweld, stalking, straatintimidatie, digitaal geweld, oorlogsgeweld, eergerelateerd geweld, femicide. De omvang en ernst van geweld tegen vrouwen in Nederland duiden op een groot maatschappelijk probleem met consequenties op het gebied van veiligheid, openbare orde en volksgezondheid. Geweld tegen vrouwen hangt samen met de verschillen in maatschappelijke positie van vrouwen en mannen, de daarmee samenhangende stereotypering en hardnekkige sociale en culturele legitimeringen van geweld. Vaak vragen we vrouwen en meisjes om zich beter te beschermen. Laten we het omkeren en mannen en jongens ook vragen: wat voor jongen of man wil je zijn? Ben jij iemand die dreigt, dwingt, onder druk zet, geweld gebruikt? Of zet je je in voor de veiligheid van meisjes en vrouwen? Spreek je andere jongens en mannen hierover aan? Hoewel het overgrote deel van de geweldsplegers man is, is het overgrote deel van de mannen geen pleger. Wij moeten samenwerken om geweld tegen vrouwen te stoppen. Er is nog genoeg te doen om met elkaar aan de slag te gaan om geweld tegen vrouwen te stoppen. Geen man wordt als dader geboren. Wij moeten er samen voor zorgen dat ze dat ook niet worden.
Secil Arda, Orange the World Enschede

Tegen mannen idem dito...geweld van mens naar mens vind ik een betere benaming. Of geweld in het algemeen. Ik vind maar zeg niet dat het zo is.
Jan Hein Groot

Afbeelding
Varvik Uitvaartzorg houdt inloopmiddag op 6 mei 2 mei, 12:09
Afbeelding
Programma 4 en 5 mei 1 mei, 09:37
Inschrijven kan via: www.fietssport.nl/toertochten.
Wielertocht Strade di Twente doet Lonneker aan 1 mei, 08:22
Theater Na De Dam komt in Boekelo.
Bijzondere voorstelling op station Boekelo 4 mei 30 apr, 12:02
Al vier keer eerder een uitverkocht In Het Volkspark Festival.
Win kaarten voor In Het Volkspark Festival 30 apr, 10:00
Richard van Bergen is een van de gasten van de Factory Band op 3 mei. (foto: Herbert Schluter)
Blues @ The Factory in mei: the legendary Nix Special WINACTIE 29 apr, 16:32
Juwelier Diamonto, heropent in Winkelcentrum Zuid.
Juwelier Diamonto heropent winkel 29 apr, 15:52
Afbeelding
Fietsvakantie in Twente: afwisseling en vrijheid in het landschap 29 apr, 12:37