
‘Heel bijzonder wat we daar doen’
CultuurVan transformatorhuisje van de vliegbasis naar Trafo-3 Doorkijkgalerie. Dick ten Kate en zijn kompanen zijn er in geslaagd. Trafo-3 wordt zaterdag 18 mei om 13.30 uur officieel geopend. “Het is heel bijzonder wat we daar doen’’, zegt Dick ten Kate.
Enschede - Burgemeester Roelof Bleker en Michael Sijbom, directeur van Landschap Overijssel, zullen de nieuwe expositieruimte op de Kunstroute van KunstenLandschap 2024 op passende wijze openen. Tegelijkertijd wordt KunstenLandschap Kunstroute geopend. Trafo-3 is een initiatief van de Stichting van Urinoir tot Galerie dat eerder al de openbare waterplaats in Lonneker heeft aangepast tot een 24-uurs permanente expositieruimte. Dick ten Kate van de stichting heeft zich hard gemaakt om het voormalige verwaarloosde transformatorhuisje geschikt te maken als galerie. En dat is gelukt. Ten Kate: ‘’De energie van velen heeft uiteindelijk een prachtige doorkijkgalerie opgeleverd. We zijn er heel blij mee. We zijn begonnen in 2022 toen we het gebouw voor een symbolisch bedrag hebben gekocht. WE zijn een planontwikkeling begonnen en hebben gekregen via crowdfunding. Ongeveer 40.000 euro. We hebben nog een klein tekortje, maar we zijn bezig dat te regelen.’’
Architectenbureau Bauing heeft het plan en ontwerp gemaakt voor de transformatie van het oude en vervallen transformatorhuisje naar een doorkijkgalerie. Ten Kate: “Vrijwilligers hebben binnenin en rondom het transformatorhuisje keihard gewerkt om het vele voorwerk op tijd klaar te krijgen voordat de betonvloer gestort kon worden. Zo is elektra aangelegd en zijn er drie expositiekamers gecreëerd. In elke ruimte zijn in de 50 centimeter dikke muur van vloer tot plafond twee sleuven gezaagd en voorzien van glas. Deze gevelopeningen waarborgen licht en zicht, waardoor elke uithoek binnen van buiten zichtbaar is. Het gebouw is op een betonvloer ‘geplaatst’ die de vorm heeft van een tekstballon zoals we dat ook kennen uit stripboeken: ‘Er wordt hier iets medegedeeld’.’’
Twee van de drie expositiekamers van de nieuwe galerie Trafo-3 zijn bedoeld voor tijdelijke tentoonstellingen. Eén ruimte is bestemd voor Merijn Bolink, waar zijn beeld ‘Tijger’ permanent tentoongesteld wordt. De periodieke exposities worden drie tot vier keer per jaar ingevuld, zo meldt Ten Kate.
Trafo-3 wordt een 24/7 galerie. Ten Kate: ‘’24 uur uur per dag toegang, maar je komt er niet in. Ook ‘s avonds en ‘s nachts is er wat te zien. Nu is er een tijdsschakelaar, maar straks kun je op een knopje drukken en dan gaat het licht branden.’’
Trafo-3 is een nieuwe locatie op de KunstenLandschap Kunstroute die zaterdag 18 mei tegelijkertijd met de kunstroute wordt geopend.
Vaste gast bij KunstenLandschap is beeldhouwer/tekenaar Klaas Kamphuis. Hij is uitgenodigd om speciaal voor de opening van Trafo-3 nieuwe houten beelden te maken die in de overige twee expositieruimtes komen.













