
Gevoelige longen
ColumnSmoke gets in your eyes. Liesbeth heeft gevoelige longen en kan daardoor meer en eerder klachten ontwikkelen dan anderen wanneer ze wordt blootgesteld aan de houtrook van haar buren. Zij heeft al een melding bij de gemeente gedaan. Zolang de buren echter zorgdragen voor een goed rookkanaal en alleen droog, onbehandeld hout stoken kan Handhaving niets voor haar betekenen.
Als het buiten niet waait of mistig is, is er niet voldoende toevoer van frisse lucht waardoor de overlast verergert. Er zit voor Liesbeth dan niets anders op dan de hele dag haar ramen dicht te houden om de rook niet binnen te krijgen. Dat is geen prettig leefklimaat en Liesbeth neemt dan ook contact op met Buurtbemiddeling om met de buren tot afspraken te komen.
Tijdens het bemiddelingsgesprek wordt afgesproken, dat de buren voortaan later op de dag beginnen met stoken zodat Liesbeth haar huis overdag een aantal uren kan luchten.
Het stoken van hout mag dan het imago hebben van ‘gezelligheid’, steeds vaker klinken er klachten over de gevolgen voor de luchtkwaliteit en de (volks)gezondheid. Een weetje: volgens het Longfonds komt er tijdens twee uur stoken met hout net zoveel fijnstof vrij als tijdens een autorit Amsterdam-Milaan. De kwalijke stoffen die vrijkomen zijn bijna even schadelijk als welke vrijkomen bij het roken van sigaretten.
Van houtrook kunnen je buren veel last hebben. Ze kunnen er ziek van worden. Veel mensen vinden de rook ook stinken. Soms kunnen buren niet eens een raam openzetten, omdat het hele huis en alle spullen dan naar rook ruiken.
Hoewel tegen overlast door sigarettenrook allerlei maatregelen worden genomen, is er voor overlast door houtrook nog geen duidelijke regelgeving bij de gemeenten. Het is dan ook van belang, dat men deze overlast zoveel mogelijk bij de eigen gemeente meldt om dit probleem inzichtelijk te maken. Helaas doen nog maar weinig mensen zo’n melding, men vindt het al gauw te veel moeite of is bang voor onenigheid met de buren.
Laura Hannink
Column Buurtbemiddeling


















