Timon Meynen komt naar het Filosofie Café in Bibliotheek Enschede.
Timon Meynen komt naar het Filosofie Café in Bibliotheek Enschede.

Maand van de Filosofie met drie bijeenkomsten Filosofie Café

Cultuur

ENSCHEDE - April is de Maand van de Filosofie en Filosofiecafé Twente organiseert maar liefst drie bijeenkomsten in dat kader. 

Op zondagmiddag 6 april wordt in de Bibliotheek Enschede een socratisch gesprek gehouden over de vraag ‘Wanneer is iets mij een zorg?’. Er zijn maximaal 15 deelnemers. Op dinsdagavond 8 april spreekt oud-minister Ernst Hirsch Ballin in het Kulturhus in Borne over het herwinnen van het vertrouwen in democratie en rechtsstaat. Ten slotte is er op 13 april een filosofische wandeling (maximaal 25 deelnemers) onder leiding van Eric Brinckmann in het Lankheet bij Haaksbergen over de Tao van het landschap. Voor de bijeenkomsten op 6 en 13 april dient men zich van tevoren op te geven via het e-mailadres: secretaris@filosofiecafetwente.nl. Voor 8 april kan men een kaartje kopen bij het Kulturhus (www.kulturhusborne.nl), ook aan de zaal.

Het socratisch gesprek over de vraag ‘Wanneer is iets mij een zorg?’ in de Enschedese bibliotheek is van 14.00 tot 16.00 uur. Filosoof Timon Meynen is de gespreksleider. “Deze dialoogvorm begint met een fundamentele filosofische vraag, in dit geval ‘Wanneer is iets mij een zorg?’, die je niet kunt beantwoorden door het verzamelen van (nog meer) informatie, maar alleen door er goed over na te denken en er met anderen over van gedachten te wisselen. In het socratisch gesprek wordt deze vraag onderzocht aan de hand van een concreet geval dat door een van de deelnemers wordt ingebracht. De volgende stap is het komen tot een zogenaamde kernbewering over deze gebeurtenis. Door de rechtvaardiging van de kernbewering te onderzoeken, kom je uiteindelijk op een of meer algemene uitspraken of principes die een antwoord vormen op de uitgangsvraag. Daarbij is het streven om te komen tot consensus, maar als dat niet mogelijk blijkt, wordt wel duidelijk waarin de deelnemers van mening verschillen’, aldus het Filosofie Café.

Timon Meynen is filosoof en psycholoog. Vanuit Filosofische Praktijk Faidros begeleidt hij particulieren en groepen bij bezinning over fundamentele vragen. Hij is tevens voorzitter van het bestuur van Filosofiecafé Twente. Het thema voor de maand van de filosofie, april 2025, is: ‘Mij een zorg’. “In onze samenleving besteden we veel zorg uit aan professionals. Ook al kiezen we onze volksvertegenwoordigers en worden rechters benoemd, de zorg voor democratie en rechtsstaat is en blijft een verantwoordelijkheid voor ons allen, die kunnen we niet uitbesteden. Daar is vertrouwen voor nodig. Daarover spreekt Ernst Hirsch Ballin.’’

Johnny Sansone (foto: Takahiro Kyono)
Jumpin’ Johnny Sansone: rauwe blues met de ziel van Louisiana WINACTIE 13 uur geleden
Afbeelding
Buurtborrel 15 uur geleden
Ramiz Zerrouki heeft gescoord tegen FC Thun. (Foto: FC Twente Media)
FC Twente op weg naar Gibraltar en Alkmaar 19 uur geleden
Afbeelding
NS verhoogt prijzen in 2027: treinkaartjes worden gemiddeld 4,7 procent duurder 21 uur geleden
De Troubadours zingt 'Vrolijke Noten'.
Najaarsconcert ‘Vrolijke Noten’ met Ensemble De Troubadours gisteren
Afbeelding
Albert Heijn-app weer online na cyberincident: dit weten we over de bezorging 19 okt, 16:10
Tijdens De verjaardagsvisite wordt het eerste exemplaar van De fijnste van Willem overhandigd aan Wobke Wilmink - Klein.
Op verjaardagsvisite bij Willem Wilmink 19 okt, 12:07
Remy van Kesteren (1989) geldt internationaal als een van de meest vernieuwende harpisten van zijn generatie.
Remy van Kesteren met THREADS de diepte in 19 okt, 10:13