In de SpeelTrommel Wessel en Famke, die afgelopen weekend honderden noten hebben vastgeschroefd.
In de SpeelTrommel Wessel en Famke, die afgelopen weekend honderden noten hebben vastgeschroefd. Foto: PR

Composities van twee Enschedeërs klinken een jaar lang uit de toren van de Grote Kerk

Algemeen

Op 31 oktober kreeg de SpeelTrommel van de Grote Kerk op de Oude Markt in Enschede vier nieuwe melodieën. StadsBeiaardier Esther Schopman: “Daarvoor heb ik begin september aan de inwoners van Enschede gevraagd om voor het ‘kwart over’ spel een compositie te maken.”

Enschede - Van acht Enschedeërs kreeg onze StadsBeiaardier een zelf gemaakte compositie toegestuurd. Esther: “Bij mijn keuze heb ik onder andere gekeken of ritme, melodie en harmonie aantrekkelijk zijn voor de speeltrommel. Verder moest de compositie ca. 20 seconden duren. Melodieën op de kwartieren zijn altijd kort. Die voor het hele en halve uur duren langer.”

Winnaar werd de twintigjarige singer-songwriter Sem Verhaere, die sinds vorig jaar aan de PopAcademie van ArtEZ studeert. “Het leukste aan muziek schrijven, vind ik de verhalen die je ermee kan vertellen,” vertelt ze. Dit muzikale verhaal heeft ze The Quest for Capella genoemd, wat verwijst naar de ster Capella. “Die kan ik thuis bij mijn ouders én hier in Enschede zien.” Haar compositie staat inmiddels op YouTube: https://youtu.be/OzOdauXt9BQ.

Esther: “Sems inzending is melodisch en harmonisch heel geschikt voor de Enschedese speeltrommel. Ik heb geen enkele noot hoeven te veranderen! Bijzonder zijn ook de afwisselende klankkleuren en dat het spannend klinkt.“ Dat blijkt precies haar bedoeling! Deze compositie gaat namelijk over Sems verhuizing vanuit de Betuwe naar Enschede: “Best een avontuur... Maar ik zit helemaal op mijn plek in deze prachtige stad!” vertelt Sem stralend.

Op de tweede plaats eindigde klassiek pianiste Griet Verwaest (45), die in België is geboren maar 13 jaar geleden naar Enschede verhuisde. “Ik wilde een natuurlijk vloeiende melodie schrijven met een vleugje melancholie,” vertelt ze over haar inzending. Esther: “Omdat haar compositie - na een paar kleine ingrepen - heel goed past op het automatische speelwerk, besloot ik om ook deze te versteken.” De tune van Griet is als ‘kwart voor’ spel te horen.

Domien Verbeek (16) werd derde. Hij schreef als achtjarige al muziek en één van deze eerste composities gebruikte hij als basis voor zijn inzending. Esther: “Domien’s inzending heeft net geen plekje op de SpeelTrommel gekregen, maar als jongste van alle deelnemers eindigde hij toch maar in de top 3!”

Zie ook: 

* https://stadscarillonenschede.weebly.com/nieuwe-muziek-op-de-speeltrommel.html

Om de nieuwe noten op de speeltrommel te kunnen versteken moest StadsBeiaardier Esther Schopman eerst de muziek van het afgelopen jaar er afhalen.
Sem Verhaere kwam op 31 oktober zelf de laatste noot van haar compositie op de trommel versteken..
De SpeelTrommel van StadsCarillon Enschede met daarop de compositie van Griet Verwaest, die de tweede prijs won. Links op de foto vier noten die diagonaal van boven naar onder lopen: een opklimmende baslijn.
Afbeelding
Mogelijke fanzone bij Laadperron voor Europese wedstrijd FC Twente 7 uur geleden
Op maandag- tot en met vrijdagmiddag kost een huwelijksceremonie 730 euro in Enschede.
Trouwen in Enschede duurder dan gemiddeld 9 uur geleden
Afbeelding
Nieuwe behandeling voor ‘kippenborst’ voorkomt vaak operatie 9 jul, 15:29
JBVE 'boult' op maandagmiddag, donderdagmiddag en zondagmiddag vanaf 13.30 uur.
Eerste team van JBVE promoveert naar de eerste klasse 9 jul, 13:52
De gemeente koopt het pand van ABN AMRO.
Gemeente koopt pand ABN AMRO 9 jul, 09:04
Afbeelding
Stadsgedicht van stadsdichter Vera Boertien 8 jul, 13:46
Oude Markt Sing-a-Long (Foto: Emiel Muijderman)
Elke donderdagavond muziek op de Oude Markt 8 jul, 11:44
De Cornelis Houtmanstraat.
Domijn bouwt 27 nieuwe woningen in Glanerbrug 8 jul, 11:03