SYR6 gaat exposeren in Concordia. Zondag 17 december om 15.00 uur is de opening.
SYR6 gaat exposeren in Concordia. Zondag 17 december om 15.00 uur is de opening. Foto:

Tentoonstelling Syrische kunstenaars

Algemeen

Dinsdag is de inrichting van de expositie begonnen, zondag 17 december om 15.00 uur is de opening. Zes Syrische kunstenaars gaan exposeren bij Concordia. Zo’n dertig tot veertig werken zijn er te bewonderen.

Enschede – Volgens Jet Broekstra en Mark van Loon, beiden ook kunstenaar en vanuit Concordia verantwoordelijk voor de expositie, wordt het een bijzondere tentoonstelling. “Wat wij zien aan kunst in Enschede is hartstikke mooi, maar het is alleen Nederlandse kunst’’, zegt Van Loon. “Deze kunstenaars zijn behalve vluchteling vooral kunstenaar. In Syrië waren ze ook allemaal kunstenaar. Wij denken vaak niet verder dan dat ze vluchteling zijn. Daarom is het belangrijk dat ze ook hier hun beroep kunnen uitoefenen. De taal maakt het moeilijk voor hen om een podium te kunnen vinden.’’

Jet Broekstra kent de kunstenaars van het Balkonfestival, eerder dit jaar. “Ik heb ze ontmoet en je zag zo veel energie bij hun’’, vertelt ze. Het idee om een expositie te gaan organiseren was snel geboren.
De groep noemt zich SYR6. Ze zijn alle zes gevlucht vanuit Syrië, maar niet allemaal in hetzelfde jaar. Wel zijn ze alle zes in Nederland beland. Broekstra: “Vorig jaar besloten Barsoum Barsouma, Miray Barsouma, Jack Eliya, George Miro, Alias Alhamoui en Habib Gouriye samen te komen en zijn ze de groep SYR6 begonnen. Van het impressionisme tot het modernisme, elk van hen gebruikt een andere stijl. Ze werken op schildersdoek, creëren grafische kunst en maken beelden in verschillende stijlen. De leden van de groep hebben solo-exposities gehad, maar ook al gezamenlijke tentoonstellingen. Dit in verschillende landen als Duitsland, België, Nederland en Syrië. Ook is hun werk op televisie en in de kranten geweest in verschillende landen, bijvoorbeeld Zweden. Wanneer een persoon zich verdiept in hun kunst dan ziet hij al gauw de invloed van de kunstgeschiedenis in combinatie met de Syrische cultuur en Aramese taal. Niet alleen Mesopotamië is er sterk in terug te zien, maar ook de invloed van de Nederlandse kunst en cultuur.’’

Mark van Loon heeft vooral een klik met Barsoum Barsouma. “We kennen hem persoonlijk, van het atelier in het Robson. We hebben een werk van hem en hij van ons.’’

Habib Gouriye spreekt het beste Nederlands van de zes. “De taal maakt het moeilijk. Habib is een beetje de tolk van de groep’’, zegt Van Loon. De expositie van SYR6 in de zaal van Concordia loopt tot en met 4 februari. Een aantal werken van SYR6 is ook te zien in de Stadsberherg in het stadhuis.

RTV Oost zendt een docu over de Miro-rellen uit.
Documentaire over de Miro-rellen 23 aug, 14:28
Wandeling van Landschap Overijssel in Mander.
Excursie Landschap Overijssel in Mander 23 aug, 10:20
Afbeelding
Gezellig shoppen op de Thrive Bazaar in Enschede 22 aug, 14:35
'Wil je meer informatie over de activiteiten, de wachtlijsten of heb je zelf leuke ideeën voor de stichting? Kom dan langs op de inloopochtend'.
Stichting 55+ houdt een inloopochtend 22 aug, 09:17
'Ben jij een theeleut? Plant je eigen theekruiden!', aldus De Groene Loper.
Groene Loper bezig met actie ‘Proef de natuur’ 21 aug, 16:42
Wandelen bij Hof Espelo.
Meditatieve wandeling Hof Espelo 21 aug, 12:16
De Beiaard is klaar voor het Bockbierfesival.
Beiaard is klaar voor Bockbierfestival 21 aug, 09:31
Afbeelding
Open dagen bij Dance Passion met lessen Zumba 20 aug, 12:30