Afbeelding

Tien gouden Enschede-spelden

Gemeentenieuws

Tien Enschedeërs zijn beloond met een gouden Enschede-speld. Burgemeester Roelof Bleker reikte de spelden uit tijdens de gemeentelijke nieuwjaarsbijeenkomst in de Grote Kerk. De spelden zijn een blijk van waardering voor inwoners die zich op uitzonderlijke wijze inzetten voor hun stadsdeel en voor de samenleving in Enschede. Hun langdurige, vrijwillige en vaak onmisbare inzet heeft een blijvende betekenis voor de leefbaarheid, sociale samenhang en ontwikkeling van de stad.

John ter Riet - Voor 50 jaar betrokkenheid bij de wijkkrant Twekkelerveld

John ter Riet ontvangt een onderscheiding vanwege zijn indrukwekkende, halve eeuw lange inzet voor de wijkkrant Twekkelerveld, die dit jaar haar 75-jarig bestaan viert. De geschiedenis van deze krant is nauw verweven met de familie Ter Riet: John trad in de voetsporen van zijn vader en inmiddels is ook zijn zoon actief binnen de redactie. Als voorzitter en verantwoordelijk voor de financiën zorgt John er al decennia voor dat de verhalen en gebeurtenissen uit de wijk hun weg vinden naar bewoners. Zijn inzet staat symbool voor continuïteit, gemeenschapszin en lokale verbondenheid. Deze onderscheiding onderstreept zijn bijdrage aan drie generaties wijkbetrokkenheid.

Henk Siekmans – Voor zijn verbindende leiderschap en grote bijdrage aan de Wesselerbrink

Henk Siekmans krijgt een onderscheiding voor zijn jarenlange inzet als lid en voorzitter van de Wijkraad Wesselerbrink. Hij stond bekend om zijn rustige leiderschap, gevoel voor humor en het vermogen om uiteenlopende meningen samen te brengen. Samen met de drijvende krachten Agnes en Kitty en een sterk wijkraadteam realiseerde hij projecten die het stadsdeel hebben verrijkt: de wijkbudgetten, beschilderde elektriciteitshuisjes en prullenbakken, het kabouterbos, de moestuin achter de Magneet en de uiteenlopende activiteiten in het Wesselerbrinkpark. Siekmans was een overtuigende woordvoerder, zowel binnen de gemeenschap als richting de gemeente.

Henk Smit – Voor bijna vijftig jaar onafgebroken inzet voor Velve-Lindenhof

Henk Smit ontvangt een onderscheiding vanwege zijn unieke en langdurige bijdrage aan de wijk Velve-Lindenhof. Sinds 1975 zet hij zich met buitengewone toewijding in voor een betere, schonere en veiligere buurt. Hij signaleert problemen, spreekt bewoners aan, zoekt contact met de gemeente en volgt zaken nauwgezet op. Smit was betrokken bij tal van initiatieven: de buurtmoestuinen bij de Lipper, de komst van Tactus in de Oosterkerk, de grootschalige wijkrenovatie en project Lumen. Zijn rol in de wijkschouwen -samen met buurtgenoot Jaco- groeide uit tot een begrip: vasthoudend, eerlijk, soms scherp, maar altijd met het belang van de wijk voorop. Zijn voortdurende betrokkenheid, ook nu hij niet meer in de wijk woont, maakt hem tot een bijzonder gewaardeerde inwoner van Enschede.

Herman Tabor – Voor zijn vasthoudende en verbindende inzet voor Usselo

Herman Tabor ontvangt een onderscheiding vanwege zijn jarenlange betrokkenheid bij de Buurtkring Usselo. Als bestuurslid en later voorzitter stond hij altijd voor een heldere, eerlijke en daadkrachtige aanpak. Tabor heeft zich ingezet voor tal van ontwikkelingen die de leefomgeving van Usselo raken, zoals de Usseler Es, de komst van de N18, de dorpskernontwikkeling, MFA De Zweede en de samenwerking met omliggende dorpen op het gebied van energie. Met zijn uitgesproken rechtvaardigheidsgevoel en nuchtere stijl wist hij steeds de stem van Usselo in complexe plannen te borgen. Tabor bracht nieuwe ontwikkelingen en lokale zorgen bijeen en gaf daarmee richting aan besluiten die soms ingewikkeld waren, maar noodzakelijk. Zijn motto - “Wat moet, dat moet” - typeert zijn betrokkenheid en verantwoordelijkheidsgevoel.

Carla Berbée namens Woongemeenschap De Wonne - Voor decennialange inzet voor kwetsbare mensen en een zorgzame binnenstad

De Wonne Enschede is, onder voorzitterschap van Carla Berbée, al tientallen jaren een plek van opvang, herstel en menselijke waardigheid voor mensen in kwetsbare situaties. Vanuit hun woongemeenschap bieden zij onderdak, begeleiding en een luisterend oor. De Wonne is daarmee een onmisbaar sociaal anker in de binnenstad. Daarnaast levert De Wonne een belangrijke bijdrage aan duurzaamheid via kringloopwinkel Handje Twee, en biedt zij ruimte voor cultuur en ontmoeting. De structurele inzet voor mens, stad en milieu wordt bekroond met de Enschede-speld.

Naast de vijf stadsdeelonderscheidingen zijn ook vijf inwoners voor hun bijzondere bijdrage aan de stad Enschede geëerd. Drie van hen ontvangen een onderscheiding voor hun langdurige betrokkenheid bij de herdenking van de vuurwerkramp; twee worden onderscheiden voor hun uitzonderlijke inzet voor het behoud van het cultureel historisch erfgoed van Enschede.

Stichting herdenking vuurwerkramp: Bram Distel, Cees Purmer & Marianne Bauland-Nieman - Voor hun jarenlange toewijding aan de jaarlijkse herdenking van de vuurwerkramp

De Stichting Herdenking Vuurwerkramp verzorgde jarenlang in opdracht van de gemeente de officiële herdenkingen op 13 mei. Bram Distel, Cees Purmer en Marianne Bauland-Nieman vormden het hart van deze stichting. Zij hielden contact met betrokkenen, bewaakten de waardigheid van de ceremonie en zorgden ervoor dat de herdenking elk jaar verliep met respect, zorg en betrokkenheid. In 2025 stond Enschede stil bij het 25-jarig herdenkingsjaar van de vuurwerkramp. Een moment van collectieve herinnering, maar ook een passend moment om stil te staan bij degenen die al die jaren hebben geholpen om dit waardevolle ritueel mogelijk te maken. De burgemeester eert ze voor hun blijvende inzet, hun verbindende rol en hun zorg voor een belangrijk onderdeel van het gezamenlijke geheugen van Enschede.

Jan Astrego - Voor zijn brede, deskundige en vasthoudende inzet voor het cultureel erfgoed van Enschede

Jan Astrego wordt onderscheiden vanwege zijn grote betekenis voor het cultureel historisch erfgoed van Enschede. Astrego was de drijvende kracht achter de restauratie en herplaatsing van de historische Enschedese tram, die tussen 1908 en 1933 door de stad reed. Daarnaast zet Astrego zich breed in voor het behoud van zowel roerend als onroerend erfgoed. Hij publiceert regelmatig artikelen in ’n Sliepsteen van de Historische Sociëteit Enschede-Lonneker, onderzoekt actief bedreigde cultuurhistorische elementen en trekt aan de bel wanneer waardevol erfgoed in het gedrang dreigt te komen. Samen met anderen fietst hij door wijken om te inventariseren wat behouden moet blijven - waardevolle input voor bestemmingsplannen én voor het geheugen van de stad.

Dick Buursink - Voor zijn bestuurlijke inzet voor erfgoed en zijn sleutelrol bij het restaureren van de tram

Dick Buursink ontvangt een onderscheiding vanwege zijn langdurige bestuurlijke inzet voor het historisch erfgoed van Enschede. Als voorzitter van de Historische Sociëteit Enschede-Lonneker droeg hij jarenlang bij aan bewustwording, bescherming en versterking van het lokale erfgoed. Bij de restauratie van de stadstram was Buursink van onschatbare waarde. Buursink zorgde achter de schermen voor het bijeenbrengen van de benodigde middelen. Zijn vasthoudende lobbywerk maakte het mogelijk dat het project daadwerkelijk gerealiseerd kon worden.

Deze inwoners laten zien wat een stad groot maakt, aldus de burgemeester.

Ben en Jannie Deuzeman zijn 60 jaar getrouwd.
Ben en Jannie zijn 60 jaar getrouwd! 29 apr, 11:11
De moestuin is weer populair!
Wie tegenwoordig een moestuin bezoekt, ziet meer jongere mensen 29 apr, 10:24
Afbeelding
Van lokale omroepen naar streekomroepen, maar voor wie eigenlijk? 29 apr, 08:30
Nick van Ommeren, eigenaar van Artizta Experience Store.
Nick: ‘Muziek zoals de artiest dit bedoelde’ B2b met Isa 29 apr, 08:30
Afbeelding
Bibliotheek stelt leskist over armoede beschikbaar 29 apr, 08:04
Afbeelding
Films The Choral en Power to the People in Concordia 28 apr, 21:32
Afbeelding
Willem! 28 apr, 17:13
Sondre Orjasaeter scoorde tegen NEC, maar een overwinningsfeestje zat er niet in. (Archieffoto: Bas Everhard/FC Twente Media)
Goed half uur van FC Twente is niet genoeg tegen beweeglijk NEC 28 apr, 15:19